19 praktycznych porad dla rodziców.

Jeszcze zanim zostaniemy rodzicami, kiedy oczekujemy przyjścia na Świat naszego dziecka, często zostajemy zasypani „najlepszymi” poradami. Od Przyjaciół, mam, babć, ciotek, a nawet zupełnie obcych ludzi. Bo przecież każdy wie lepiej. Niestety, nie wszystkie porady są dobre. Dlatego z tych wszystkich „głosów rozsądku” należy wyszukać tylko te, które nam odpowiadają, które idą w parze z głosem naszego serca.

Nie musimy robić czegoś, co według nas nie jest najlepsze ani dla naszego dziecka ani dla nas samych, tylko dlatego, że ktoś powiedział, że powinniśmy. Ja przez ostatnie cztery lata, bardzo wiele się nasłuchałam i naczytałam, bo wiadomo – w sieci porad jest najwięcej, ale korzystałam tylko z tych, które sama uważałam, że są dobre.

To są takie małe moje porady, których sama się trzymam i jest mi z nimi naprawdę dobrze :

1. Małym dzieciom zawsze chce się pić i siku. Nawet jeśli mówią, że nie.

2. Każdego dnia znajdź czas dla swojego dziecka. Czas na wspólną zabawę i rozmowy. Nawet jeśli byłaś w pracy i jesteś zmęczona, postaraj się wykrzesać z siebie resztki sił i porozmawiaj z dzieckiem – ono tego potrzebuje, tak samo jak Ty.

3. Jeśli Twoje dziecko nie lubi jeść warzyw w zupie, zmiksuj część warzyw i dodaj je do zupy. Dzięki temu, zupa będzie gęstsza, smaczniejsza, a Twoje dziecko zje warzywa nawet o tym nie wiedząc.

4. Zawsze tłumacz dziecku co robisz i dlaczego. Nawet kiedy wydaje Ci się, że ono tego nie rozumie – dzięki temu się uczy i kiedyś Cię zaskoczy, jak dużo wie i umie.

5. Zwracaj się do dziecka z uprzejmością, często używaj w zdaniach słów: proszę, dziękuję i przepraszam. Dziecko przejmie ten nawyk i samo będzie tak mówić.

6. Kiedy jest lato i strasznie gorąco, nie ubieraj dziecku czapeczki i nie przykrywaj go kocykiem. Mówi się, że dziecku lepiej się śpi jak jest przykryte – przykryj je pieluszką tetrową (nawet noworodki, u mnie obydwoje są z końca maja i zawsze jak było gorąco, to prawie nagie w wózku jeździły, przykryte pieluszką).

7. Jeśli Twoje dziecko lubi słodycze, a Ty jednak jesteś temu przeciwna, ale równocześnie nie chcesz mu zabraniać wszystkiego, ustal jeden dzień w tygodniu, w którym np. może jeść żelki (dzieci uwielbiają żelki), albo jakieś kinder batoniki. Jeśli Ty jesteś na tyle silna i uda Ci się trzymać tego jednego dnia, Twoje dziecko się do tego przyzwyczai:)

8. Pamiętaj, że w piaskownicy, nieważne ile byś nie wzięła zabawek, Twoje dziecko i tak będzie chciało zabawki „kolegi z piaskownicy”. To jest normalne. Jest to dobry moment na nauczenie dziecka dzielenia się swoimi zabawkami ( w ramach wymiany), jak również nauki pytania się, czy może pożyczyć zabawkę.

9. Kiedy jesteście na placu zabaw, na spacerze czy nawet w domu, a Twoje dziecko biega i nagle upadnie, nie leć na złamanie karku z przerażoną miną, tylko tym przestraszysz dziecko. Najlepiej najpierw zapytaj czy wszystko w porządku, dzieci często się wywracają i zazwyczaj nic im nie jest, a większość płacze tylko dlatego, bo rodzice zaczynają panikować. A nawet, jeśli dziecko sobie zrobi jakąś krzywdę, tym bardziej musisz być opanowana, żeby szybko zareagować i mu pomóc.

10. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko zrobiło coś szybko, np: posprzątało zabawki, ubrało się, umyło – wykorzystaj stoper. Zrób z tego zabawę, powiedz mu: Zobaczymy jak szybko…. Jest przy tym dużo śmiechu, a na koniec przybijamy sobie „piątki”.

11. Rób setki zdjęć. Kiedy tylko masz okazję rób mu zdjęcia, jest to wspaniała pamiątka, szczególnie, że dzieci szybko rosną. Kiedyś sama się zdziwisz, jak bardzo lubisz oglądać zdjęcia, kiedy Twoja pociecha była dużo mniejsza, a łezka w oku sama się zakręci.

12. Naucz się rysować proste zwierzątka! Kiedy je narysujesz swoim dzieciom, będą zachwycone, a później może będą chciały żebyś ich tego nauczyła.

13. Odbierz swoje dziecko wcześniej z przedszkola czy szkoły i idźcie na obiad, albo lody – zróbcie sobie taką randkę ;) Twoje dziecko będzie zaskoczone i miło razem spędzicie czas.

14. Jeśli Twoje dziecko nie lubi płukać włosów w wannie, bo leci mu woda z pianą do oczu, kup specjalny kubek do płukania dla dzieci ( u nas sprawdza się konewka z ich zabawek, którą same sobie polewają włosy i nawet jak im wleci coś do oka, to szybko to wycierają i dalej polewają głowę).

15. Kiedy Twoje dziecko śpi – odpocznij. Nie musisz nagle nadrabiać zaległości z całego dnia.

16. Kiedy Twoje dziecko marudzi na spacerze i nie chce iść, postaraj się zamiast denerwować na niego, zamienić to w zabawę. Zacznij zmieniać tempo, skacz jak żabka, zrób lekki truchcik, udawaj że się gdzieś skradacie… dzieci to uwielbiają.

17. Zawsze miej pod ręką octenisept. Idealny do czyszczenia pępka u noworodków, a w razie jakiejś ranki szybko ją zdezynfekujesz.

18. Wszelkie porządki/prace domowe róbcie razem. Dzieci uwielbiają pomagać (Lilka sama pranie załaduje do pralki, przy mojej pomocy ją włączy, kiedy ścieram kurze, jeden listek ręcznika papierowego ona ma i też wyciera). To ważne dla dzieci, czują się wtedy potrzebne i docenione, jest to również dla nich nowe doświadczenie i nauka, że nie tylko mama jest od sprzątania, ale wszyscy domownicy ;)

19. Jeżeli Twój noworodek niespecjalnie lubi spać w domu w ciągu dnia, a na spacerze w wózku śpi jak suseł, to dużo chodź na spacery,  weź książkę i znajdź sobie jakieś ciche miejsce. Kiedy dziecko uśnie, usiądź na jakiejś ławeczce, albo kocyku i miej chwilę dla siebie – dzięki temu oboje odpoczniecie na powietrzu.

A Wy co myślicie o tych poradach? Macie jakieś swoje, które się zawsze u Was sprawdzają?