7 faktów o życiu, które musisz przekazać swojemu dziecku!

Człowiek uczy się całe życie, do różnych wniosków dochodzimy w odpowiednim momencie, ale o niektórych sprawach fajnie by było wiedzieć już na starcie naszego życia i dobrze by było gdyby nam ktoś o tym co jakiś czas przypominał. Jako rodzice mamy obowiązek kształtować nasze dzieci, przekazywać im mądrości życiowe, wartości którymi chcielibyśmy aby się kierowały w życiu. Oto moja lista ważnych faktów o życiu jakie przekazuje dzieciom i jakie mam zamiar im przekazywać chyba aż do końca swoich dni, w końcu rodzicem się jest całe życie :)

1. DZIELENIE SIĘ JEST FAJNE.

Już od najmłodszych lat uczę swoje dzieci, że należy się dzielić, czy to z siostrą/bratem, czy z kolegą z piaskownicy. Idzie ciężko.. wiecie jakie dziecko ma poczucie własności, ale wierzę w to, że pewnego dnia zrozumieją, że dzielenie się to nie tylko obowiązek. Nie mówię tu, żeby oddawało innym wszystko co ma, nie w tym rzecz. Ale kiedy widzę niektóre dzieci w piaskownicy, które mają swoje ukochane zabawki i nikomu ich nie pożyczą (jak na tym się kończy to spoko), a za chwilę zabierają się za zabawki innych dzieci, gdzie wcale nie mają zamiaru się wymienić czy coś, to mnie trafia. Ja moim dzieciom powtarzam, że należy się dzielić z innymi, czy to zabawką, czy cukierkiem, że nie można być egoistą… Ta umiejętność na pewno zaowocuje w życiu dorosłym, bardziej niż u dziecka, które zagarnia wszystko dla siebie!

2. NIE MA DROGI NA SKRÓTY.

My dorośli wiemy, że jeżeli chcemy coś osiągnąć, musimy się ciężko napracować, poświęcić i czasem nieźle napocić! Nic samo się nie dzieje, nie da się czegoś obejść, pominąć, aby osiągnąć swój cel. Dzieci o tym nie wiedzą, więc trzeba je o tym uświadamiać, nie podkładać im wszystkiego pod nos, w stylu: chcesz? masz tutaj, mamusia Ci to załatwi.. i tak całe życie, bo zamiast dorosłego, ogarniętego człowieka wyrośnie z dziecka pierdoła, która nic sama w życiu nie osiągnie i wątpię, aby była naprawdę taka osoba szczęśliwa.

3. CZASEM COŚ NIE WYCHODZI.

I co z tego? Nie wyszło? Trudno, spróbuj jeszcze raz, albo inaczej to zrób, Świat się nie zawali! Życie składa się z sukcesów i porażek, nikt nie ma taryfy ulgowej, każdemu coś kiedyś nie wyjdzie, nie załamuj się tylko działaj, niech Cię to zmotywuje i nauczy czegoś o samym sobie. Czasem porażka w jakiejś dziedzinie jest po prostu drogowskazem, pokazuje Ci że powinieneś spróbować iść inną drogą i tyle.

4. BAW SIĘ!

Życie to nie tylko praca i obowiązki, korzystaj z niego póki możesz, w końcu żyje się tylko raz! Ale za nim zrobisz coś głupiego, zastanów się dwa razy, żebyś nie musiał później żałować następnego dnia, albo co gorsza do końca życia!

5. PŁACZ JEST W PORZĄDKU!

Człowiek przychodząc na Świat płacze, płacz towarzyszy nam przez całe życie, w różnych okolicznościach i z różnych powodów. Stwierdzenie: „prawdziwi mężczyźni nie płaczą” możesz włożyć między książki z bajkami, nie ma czegoś takiego! Płacz nie jest oznaką słabości, a siły człowieka, człowieka który nie boi się własnych uczuć. Człowiek płacze z miłości, ze szczęścia, z bólu, ze strachu albo z żalu… i nie ma w tym nic złego. Oczywiście nie oznacza to żebyśmy płakali cały czas, ale od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi :)

6. KSIĄŻKI SĄ COOL!

Sama uwielbiam książki i można powiedzieć, że jestem uzależniona od ich kupowania :) Od samego początku staram się pokazać dzieciom jak książki są fajne, nie chcę aby moje dzieci kiedyś jak podrosną marnowały wolne chwile tylko i wyłącznie nad grami czy innym bezużytecznymi czynnościami… Dobra książka kształtuje człowieka, rozwija jego wyobraźnię i uczy. Książki zabierają nas do innego świata, pokazują nam inny punkt widzenia, są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, z książką się nie nudzisz. Książki są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie.

7. KAŻDY JEST INNY.

Nie ma na Świecie dwóch identycznych ludzi, każdy jest inny, nie ma lepszych czy gorszych, dlatego szanuj wszystkich za to kim są, nie wyróżniaj, nie dyskryminuj, bo wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy zasługujemy na szacunek.

DSCN4911

Macie coś jeszcze do dodania? :)