7 lekcji, które Ojciec może nauczyć swoją córkę.

 

Czego Ojciec może nauczyć swoją córkę? Właściwie to wszystkiego, nic przecież nie stoi na przeszkodzie. Poza nim samym. Przeważnie, to od mam słyszymy ważne życiowe lekcje, zapewnienia o naszej wyjątkowości, ale jak to się mówi: „córunia tatunia” :) Tak, córeczki są oczkami w głowach tatusiów. Jedni potrafią to bardziej okazać, inni mniej… niestety. Córki potrzebują rad ojców, ich wsparcia i pewności, że nieważne co by się nie wydarzyło, zawsze mogą liczyć na swojego tatę. Bo tata jest silny, tata je obroni… – wiem, wiem, mama też, ale Tata to Tata, a Mama to Mama. Różnią się, mają inny punkt widzenia, inne usposobienie i dlatego to ważne, żeby również Ojciec przekazał swojej córce kilka ważnych lekcji. Z jego punktu widzenia…

Co może nauczyć swoją córkę? A więc drodzy tatusiowie, to czego nauczycie swoje córki teraz, będzie miało ogromne znaczenie w przyszłości, dlatego podpowiem Wam teraz co między innymi powinniście je nauczyć:

  1. ŻE JEST SILNA

Wbrew powszechnemu określeniu kobiet jako „słabej płci”, kobiety są silne, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego  jako jej „silny” autorytet, powinieneś ją nauczyć, że ona też może być silna. Silna tak bardzo, jak tylko chce. Bo siła jest w niej i nikt jej nie może tego odebrać!

  1. JEST WYJĄTKOWA

Każdy ma prawo być kim chce i czuć się z tym dobrze. Odnaleźć własną tożsamość, swoje ja. Chce być akceptowany i czuć się wyjątkowo. Niestety wielu młodych ludzi, zwłaszcza dziewcząt nie czuje się wyjątkowo, czują się nijakie, przeciętne… Musisz nauczyć swoją córkę, że jest wyjątkowa jak nikt inny. Że jest wyjątkowa, taka jaka jest i nie musi się zmieniać dla nikogo i nigdy nie może sobie pozwolić, aby ktoś jej wmówił, że jest inaczej.

  1. ZASŁUGUJE NA NAJLEPSZE

Każda dziewczyna, zasługuje na to co najlepsze. Bardzo wiele z nich jednak o tym nie wie. Myślą, że zasługują na mniej, niż naprawdę jest. Powodem zazwyczaj jest ich brak wiary w siebie i nieśmiałość. Z  wiekiem może się to tylko pogłębić, choć niekoniecznie. Jako ojciec powinieneś nauczyć swoją córkę, że zasługuje na wszystko co najlepsze! Na najwspanialszą miłość i największy szacunek, na idealną pracę i wspaniałe życie. Bo po prostu na to zasługuje i już.

  1. MOŻE MIEĆ WŁASNE ZDANIE.

Ludzie są różni i mają różne poglądy. Młodzi ludzie czasem rezygnują z własnego zdania, bo boją się, że mogą być przez to wykluczeni z grupy rówieśników. Dlatego powinieneś nauczyć swoją córkę, że każdy ma prawo do własnego odmiennego zdania i inni muszą to uszanować. Naucz swoją córkę, żeby nie bała się mówić co sama myśli na jakiś temat, żeby nie bała się wyrażać własnej opinii, ani zadawać pytań, które mogą jej się wydać głupie. Bo nie ma „głupich pytań”, są tylko „głupie odpowiedzi”.

  1. WALCZYĆ O TO CO SIĘ KOCHA

Naucz swoją córkę, że jeżeli na czymś jej naprawdę zależy, to powinna o to walczyć! O to kim chce być, o ludzi, których kocha, a nawet rzeczy które mają dla niej wyjątkową wartość. Naucz ją, że nikt nic nie może jej tak po prostu odebrać, a ona nic z tym nie zrobi. Pokaż jej, że zawsze należy walczyć o to na czym nam naprawdę zależy.

  1. ŻE JEST PIĘKNA.

Często wiele dziewcząt wątpi w swoją urodę, uważają, że inne koleżanki są ładniejsze, przez co brak im pewności siebie. Twoim zadaniem jest uświadomić ją, że jest PIĘKNA! Wytłumacz jej, że każda kobieta jest piękna, każda inaczej. I żeby nigdy się nie porównywała do innych, bo nie wie jakie te inne dziewczęta mogą mieć kompleksy. Bo może one właśnie zazdroszczą urody jej. Zapewnij ją o tym, o tym że jest piękna i nie pozwól jej myśleć inaczej.

  1. CZYM JEST PRAWDZIWA MIŁOŚĆ

Pokaż swojej córce czym jest prawdziwa miłość. Pokaż jej to, kochając ją, szanując ją. Kochając i szanując jej matkę. Wytłumacz jej, że w prawdziwej miłości nie ma miejsca na toksyczne związki, „chore” relacje między partnerami. Że w miłości bardzo ważny jest szacunek dla drugiej osoby i wsparcie.

Ja wiem, że te wszystkie lekcje może przekazać swojej córce każda mama. Ale wiecie, czasem jest tak, że kiedy coś mówi mama i to samo mówi tata, dziecko zupełnie inaczej odbiera te dwie pozornie takie same wypowiedzi. Dlatego zarówno mama jak i tata powinni nauczyć tego swoje córki. Bo dla Waszych córek, mimo, że będziecie mówić o tym samym, będzie to miało różne znaczenie…