swobodna zabawa a rozwój dziecka

Czym jest swobodna zabawa i jaki ma wpływ na rozwój twojego dziecka?

Większość z nas już dawno zapomniała czym jest zabawa. Wiecie, taka prawdziwa, swobodna zabawa, którą od początku do końca prowadzą dzieci! Zabawa w berka, chowanego, budowanie tajnych baz, zbieranie patyków czy kamyków w tylko im znanym celu, puszczanie kaczek nad wodą…itp.

 

Prawdziwa zabawa jest spontaniczna i zainicjowana przez dzieci, bez żadnego konkretnego celu. Jedynym celem tutaj, jest po prostu zabawa!

swobodna zabawa a rozwój dziecka

Jak wiadomo, i co ciągle przypominają psychologowie, małe dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy. I to podczas tej zupełnie swobodnej właśnie! To podczas niej rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, zwinność, równowagę i zmysły!

Kto jak kto, ale dzieci są mistrzami w wymyślaniu różnych zabaw i alternatywnych rozwiązań aby poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami! Byle zabawa trwała jak najdłużej.

Wspinanie się na drzewa, chodzenie po zwalonych pniach, skałach, przeskakiwanie przez rowy czy próbowanie przedostać się na drugi brzeg strumyka. To wszystko sprawia, że nasze dziecko rozwija się fizycznie na najwyższym poziomie! To wtedy, ich mózg rośnie i tworzy złożone ścieżki neuronowe! To wtedy zawierają najlepsze przyjaźnie, uczą się współpracy, rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z porażkami.

To właśnie podczas zabawy, rozwijają się najlepiej! Nie muszą korzystać z kreatywnych zabawek, które wymuszają na nich konkretne rozwiązania.

swobodna zabawa

A więc, czy jest w ogóle sens, wydawać krocie na nowoczesne i drogie zabawki edukacyjne, których zadaniem (podobno) jest rozwijanie kreatywności naszego dziecka? 

Tu musicie odpowiedzieć sobie sami. My kupujemy naszym dzieciom różne zabawki, ale nie każde ich widzi mi się, tylko takie, które mogą służyć im w różnych zabawach. Pamiętajcie, że to nie zabawki rozwijają kreatywność, one co najwyżej są uzupełnieniem zabawy, którą dziecko już wymyśliło! Więc nie ma znaczenia czy będzie to markowa, nowoczesna czy najzwyklejsza, całkiem prosta w obsłudze zabawka. I co zabawne, często te zabawki, o konkretnym przeznaczeniu, w zabawie pełnią całkowicie inną funkcję! Dla dzieci nie ma ograniczeń typu: to służy do tego, a to do tego… Jedynym ograniczeniem dziecka w zabawie jest jego wyobraźnia, która ciągle się rozwija i poszerza! Wystarczy mu tylko na to pozwolić i stworzyć odpowiednie ku temu warunki.

swobodna zabawa a rozwój dziecka
swobodna zabawa a rozwój dziecka

*Jak myślicie, ile czasu można spędzić na łażeniu po takiej skale? Powiem Wam tyle, że w pewnym momencie sama na nią chciałam wejść i sobie usiąść, bo mnie już nogi bolały od stania i czekania aż im się znudzi :D

Miłego dnia! ;)