Dlaczego warto czytać dzieciom wiersze.


„Wpadła gruszka do fartuszka, 
A za gruszką dwa jabłuszka, 
A śliweczka wpaść nie chciała, 
Bo śliweczka niedojrzała!”
 
Każdy z nas chyba pamięta ten wierszyk. Uczono go nas w przedszkolu, a teraz my mówimy go swoim pociechom, oraz wiele innych zasłyszanych rymowanek. Dzieci je lubią, bo są krótkie i melodyjnie brzmią.
Warto czytać dzieciom wiersze, gdyż kształtuje to u nich słuch fonematyczny. Czyli nasze pociechy
uczą się rozumienia, tego co słyszą oraz rozpoznawania głosek. Dziecko zaczyna dostrzegać melodię języka, która wspiera rozwój jego mowy.
Rymowane teksty pomagają dziecku wyodrębnić poszczególne sylaby, a powtarzające się rymy tworzą wpadającą w ucho melodię.
Ale nie tylko słuch fonematyczny ćwiczymy, również pamięć, kojarzenie słów z ich znaczeniem i ogólne zdolności językowe. Dlatego też warto czytać wiersze już od najmłodszych lat, a nawet dni :) Każdy, kto choć raz rymował do swojego maluszka, na pewno dostrzegł ile to radości sprawia dziecku. Ja przeważnie rymuję, kiedy moje maleństwo jest na przewijaku, i o sroczce co kaszkę ważyła i o kominiarzu co po drabinie szedł, a do tego jakieś zaczepki i dzieciaki zawsze zanosiły się śmiechem :) Nawet dla nas, krótkie rymowane teksty są dobre, bo łatwo je zapamiętać i powtarzać później dziecku.
„Poszła Ola do przedszkola, 
Zapomniała parasola, 
Bo parasol był zepsuty
I zostały same druty.”