Jak zdefiniować niszę dla swojego BLOGA?

Kiedyś blogowanie oznaczało posiadanie pamiętnika online. Ustalenie o czym pisać, było sprawą dosyć łatwą. Po prostu pisało się o tym co wydarzyło się w naszym życiu, o różnych zdarzeniach których byliśmy świadkami czy o własnych przemyśleniach na konkretne tematy. 

Obecnie, blogowanie wskoczyło na o wiele wyższy poziom! Dokładniej mówiąc, stało się ważnym modelem BIZNESOWYM. A co za tym idzie, powstał nowy, całkiem dochodowy zawód – Blogger. Który jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. 

Tak więc, skoro blogowanie stało się formą pracy przynoszącą dochód, oznacza to, że zmieniło swój charakter. Kiedyś były to spontaniczne wpisy. Teraz są to dobrze przemyślane wpisy! Zaplanowane wcześniej, odpowiednio przygotowane i dopracowane! A więc blogowanie przyjęło charakter strategiczny. Ale, skoro blogi przeszły w formę pracy, to nie ma co się dziwić, że blogerzy bardzo poważnie podchodzą do rozwoju i poziomu swojego bloga. 

Mało kto teraz pisze po to tylko żeby pisać. Choć wiem, że i takie osoby są. Ale nie oszukujmy się, skoro blogowanie może przynieść nam dochód (a może), to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać?

Aby jednak to zrobić, musisz sobie postanowić i powiedzieć głośno, że:

Twój BLOG, to Twoja PRACA!!!

I  jeżeli chcesz, aby przynosił Ci dochód, to musisz go traktować poważnie i ciągle rozwijać. Zarówno w treści jak i grafice( każdy woli czytać blogi z ładną oprawą graficzną, taka prawda moi drodzy).

To już nie są migawki z życia, tylko wartościowe treści. Ludzie czytają blogi, aby się czegoś nauczyć, zainspirować się, znaleźć wsparcie lub znaleźć jakiś produkt, aby rozwiązać swój problem.

Jak prawidłowo zacząć blog

Dlatego bardzo ważne jest, abyś już na samym początku dobrze zastanowił się o czym w ogóle chcesz pisać, tak aby to przynosiło korzyść zarówno twoim odbiorcom jak i Tobie!

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać niszę dla swojego bloga? Mam dziś dla Ciebie kilka cennych wskazówek!

1)Zanim wybierzesz - przemyśl to jeszcze raz!

Wybranie tematyki bloga jest – podstawą. Aby to zrobić, po pierwsze, zastanów się nad tym: co Cię pasjonuje? Co lubisz robić? O czym myślisz każdego dnia? Co czytasz? Jakie książki, blogi? Na jakie tematy możesz prowadzić niekończące się dyskusje ze znajomymi czy rodziną? Jakie masz hobby? Czy jest coś w czym jesteś lepszy od innych, co przychodzi Ci z łatwością? Czy jest coś co kochasz w swojej pracy?

Nie spiesz się! Poświęć na to czas i dobrze to przemyśl. Wypisz wszystko co Ci przyjdzie do głowy. Ale to wszystko! Nawet jeśli coś Ci się wydaje nie odpowiednie na temat bloga – zapisz to! 

Czasami musimy się zmusić, aby wziąć wszystko pod uwagę, w przeciwnym razie możemy przeoczyć coś co może okazać się idealnym tematem na naszego bloga!

2) To ma być BIZNES! Twój biznes!

Kiedy już wszystko spiszesz, spójrz na swoją listę i dobrze się zastanów nad każdym możliwym tematem dla twojego BLOGA. Pamiętaj, że to ma być twój biznes, więc musisz się nad tym naprawdę dobrze zastanowić. Ponieważ jak każdy inny biznes, twój blog będzie potrzebował czasu, na rozwinięcie się oraz pozyskanie stałych odbiorców. A to czasem zajmuje nawet kilka miesięcy! Więc kiedy wybierasz tematykę bloga, musisz o tym pamiętać, że z początku będziesz musiał dużo pisać i dawać od siebie, nie otrzymując praktycznie nic w zamian…

3) Co w trawie piszczy?

Ok, załóżmy, że masz już jakąś tematykę dla swojego bloga wybraną, a może nawet dwie. Super! Teraz musisz się trochę wysilić i sprawdzić co „w trawie piszczy”. Czyli, musisz zbadać twój potencjalny rynek docelowy!

Na co jest obecnie zapotrzebowanie w wybranej przez Ciebie tematyce, czego ludzie szukają, z jakimi problemami się borykają? 

Możesz to zrobić poprzez dołączenie do aktywnych grup na Facebooku, oraz zadawanie pytań na forach czy też wśród swoich znajomych. Musisz tylko poświęcić na to trochę czasu. 

Dzięki temu uzyskasz wiedzę, czego ludzie szukają w tym temacie i czy ty im możesz to zaoferować, w formie wartościowych treści, bądź gotowego produktu.

4) To nie tylko treść...

I na koniec, pamiętaj – obecnie blogi, nie skupiają się tylko na treściach. Te czasy już dawno minęły! Teraz poza treścią, blogi oferują gotowe produkty a także usługi. Dlatego najlepiej zacznij od bloga, aby zbudować swoją grupę odbiorców, a następnie stwórz produkt lub usługę, której potrzebują. 

To co? Gotowy na rozpoczęcie blogowego biznesu?

Miłego dnia! ;)