Jak radzić sobie z zazdrością o sukcesy innych?

Bardzo wielu ludzi, czy to w pracy, czy w życiu osobistym zazdrości innym ich sukcesów. Przeważnie, widzą tylko efekt końcowy i nie zastanawiają się jak ktoś do tego doszedł, jak ciężko musiał na coś pracować i ile nocy zarwał. Ktoś dostał awans, na który sami liczyliśmy, kupił duży dom, nowy samochód, czy wyjechał na wakacje naszych marzeń… Nie obchodzi nas jak mu to się udało, jaką drogę przebył, tylko zaczynamy odczuwać okropne uczucie zazdrości. Jak to się mówi zieleniejemy z zazdrości, zaczynamy ubolewać nad niesprawiedliwością życiową, a przez głowę przelatuję nam setki złych myśli… Ale żeby samemu przeanalizować to, ile sami poświęciliśmy, albo nie poświęciliśmy czasu na dojście do czegoś – to nie, bo po co.

Zazdrość to bardzo złe i niszczące nas samych uczucie. Przez nią przestajemy racjonalnie myśleć i widzieć rzeczy jak naprawdę wyglądają. Ciągle patrzymy na czyjeś sukcesy i myślimy sobie: „Za co? Dlaczego on a nie ja… Ile bym dał, żeby być na jego miejscu.” Samo myślenie ile byśmy dali nic nam jednak nie DA, tu trzeba działać i coś robić w tym kierunku, a przede wszystkim pozbyć się kurtyny zazdrości, która przysłania nam rzeczywisty Świat.

Pamiętaj, że nie wszystko jest tak piękne na jakie wygląda.

Często ludzie muszą poświęcić bardzo wiele czasu żeby odnieść swój sukces, bardzo ciężko pracować, poświęcać czas wolny na nadrobienie zaległości, dokończenie projektu. Czasem, jeżeli mają rodzinę, jest to kosztem czasu, który mieli spędzić z rodziną. Nie każdy jest gotów na takie poświęcenia…Duży dom, nowy samochód czy inne wspaniałe dobra lub wakacje w wielu przypadkach tak naprawdę są na kredyt, który później trzeba spłacać, a to już takie piękne nie jest. Patrząc na czyjeś sukcesy czy osiągnięcia, spróbuj zobaczyć także tą drugą stronę medalu.

Bądź wdzięczny za to co już masz.

Popatrz na siebie, zobacz co już osiągnąłeś i jak – doceń to, bo nie wiesz czy ktoś inny nie patrzy właśnie w tej chwili na Ciebie i zazdrości Ci Twojego życia. Czasem ludzie patrząc na innych zapominają co dla nich jest najważniejsze i zapominają o tym co już mają. Pomyśl, czy chciałbyś się na prawdę z kimś zamienić, bo czasem, Ci którym zazdrościmy, nie mają tego co my już posiadamy i co jest dla nas takie ważne.

Niech Cię motywują.

Często jednak, ludzie odnoszący sukces w danej dziedzinie, mogą stać się świetnymi „motywatorami”, bo skoro oni dali radę, to dlaczego my byśmy mieli nie dać? Jeżeli myślisz, że to jest droga, którą chcesz iść, to ucz się od tych, którzy są tam, gdzie Ty chcesz być. Zamień negatywne myślenie na pozytywne, łatwiej Ci będzie dalej pracować na swój sukces.

Zazdrość może zniszczyć Twoją karierę, a nawet życie. Przez zazdrość ludzie stają się złośliwi, pochmurni, nie do pogadania, wiecznie narzekają i oczerniają innych. Nikt raczej z takimi ludźmi nie chce a ni przebywać, ani tym bardziej pracować. Zastanów się nad sobą, daj sobie czas, przeanalizuj wszystko i zacznij myśleć o swojej przyszłości. Nie porównuj się do innych, bo każdy jest inny i każdy ma swoją ścieżkę życiową. Może to, że nie zabłysnąłeś na jakimś polu, to znak, że to nie Twoja droga i powinieneś zmienić kierunek, a może informacja, że za mało dałeś z siebie. Wszystko trzeba przeanalizować, zrobić swój własny plan na sukces. Pamiętaj, że nic łatwo nikomu nie przychodzi, najpierw trzeba się dużo napracować.