Jak wspierać rozwój społeczno-emocjonalny u dziecka, i dlaczego jest to tak ważne?!

Prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy zapewnić swoim dzieciom już od najmłodszych lat! Nie, kiedy dziecko będzie chodzić do szkoły, czy będzie nastolatkiem… Nie! Naukę radzenia sobie i rozumienia własnych emocji, a także wczuwania się w emocje innych, musimy zacząć jak najwcześniej się da! Zanim nawet, nasze dzieci pójdą do przedszkola!

Bo to tam właśnie, tak naprawdę, po raz pierwszy, będą musiały sobie zacząć radzić z wieloma, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi emocjami same! Bez mamusi czy tatusia… 

Niestety wielu rodziców to bagatelizuje, licząc na to, że to właśnie placówki albo samo “życie” nauczy ich dzieci wszystkiego… Niestety tak nie jest. Nigdy nie było i nie będzie! 

Nauka radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest ważniejsza niż może nam się wydawać! I nie wolno, powtarzam, NIE WOLNO (!) jej zbagatelizować! 

To od Ciebie w głównej mierze zależy to, jakim człowiekiem w przyszłości będzie Twoje dziecko. Czy będzie sobie radziło z różnymi trudnościami, na które nie wątpliwie prędzej czy później natrafi. Czy będzie potrafiło odnaleźć się wśród rówieśników i zaprzyjaźnić się z nimi. Czy odniesie  w życiu sukces w sferze zawodowej bądź prywatnej. Czy po prostu, będzie dobrym człowiekiem, szanującym innych i siebie samego!

To wszystko w ogromnej mierze zależy od prawidłowego rozwoju społeczno-emocjonalnego Twojego dziecka! Pamiętaj o tym.

Może brzmi to dość skomplikowanie, ale nic się nie martw, wcale takie nie jest! Ponieważ na prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny Twojego dziecka mają wpływ codzienne czynności, które prawdopodobnie już wykonujesz. Ważne jednak jest to, jak je wykonujesz!

Jak wspierać prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny dziecka:

1. Bądź emocjonalnym wzorem do naśladowania.

Zacznijmy od tego, że największym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na Twoje dziecko – jesteś TY! Ono Cię obserwuje przez cały czas i uczy się od ciebie konkretnych zachowań i reakcji w danych sytuacjach. Nawet kiedy myślisz że nie, to ono i tak Cię obserwuje. 

Dlatego ważne, żeby być świadomym tego jak sami się zachowujemy na co dzień, jak reagujemy na konkretne sytuacje i jak to wpływa na rozwój emocjonalny naszego dziecka. 

Nie chodzi tu oczywiście o to, aby przez cały czas być radosnym i pozytywnym emocjonalnie (bo dziecko patrzy!), tak jakbyśmy byli odporni na wszelkie trudności życia codziennego… Nie, nie! Wręcz przeciwnie! Dzieci muszą widzieć, jak radzisz sobie z negatywnymi okolicznościami i emocjami, tak żeby mogły się tego nauczyć od Ciebie.

2. Nie "uciszaj" emocji Twojego dziecka!

Często, kiedy dziecko jest poddenerwowane, zmartwione, smutne lub zlęknione, rodzice jakby instynktownie (i chyba nieświadomie), wmawiają swoim dzieciom, żeby przestały „to” czuć… 

„Oj, uspokój się już…”, „Przecież nic się nie stało…”, „Tu nie ma czego się bać…” „To nie powód do smutku…” „Przestań już się złościć…”

Brzmi znajomo?

Ale, zastanówmy się nad tym: Jak dzieci mają nauczyć się radzić ze swoimi emocjami, jeżeli nie pozwalamy im ich najpierw odczuć?

Niezależnie od tego, czy jest to dobre czy złe, zachęcaj dziecko do wyrażania dokładnie tego co czuje przez cały dzień. Naucz je, rozpoznawać odczuwane emocje i nazwij je, tak aby mogło je dobrze skojarzyć w przyszłości.

Na koniec, pomóż swojemu dziecku nauczyć się radzić z jego emocjami, ono tego naprawdę potrzebuje!

3. Czytajcie książki omawiające tematy społeczno-emocjonalne.

Dzieci uczą się różnych zachowań i emocji, czytając (słuchając) o swoich ulubionych postaciach z bajek. Identyfikują się z nimi i próbują je naśladować na co dzień. Dlatego ważne jest, aby „mądrze” wybierać dla nich książeczki.

Dzieci, tworzą powiązania między własnym życiem, a postacią z opowieści, która doświadcza podobnej do ich sytuacji. Kiedy postać radzi sobie z jakimś problemem, z którym boryka się również nasze dziecko, pokazuje mu w jaki sposób ono również może spróbować rozwiązać swój problem. 

4. Pozwól dzieciom samodzielnie dokonywać wyborów!

Nikt nie lubi, kiedy mówi mu się co ma robić. I wierzcie mi, nasze dzieci też tego nie lubią! 

Dlatego, o ile to możliwe, pozwól swoim dzieciom podejmować decyzje ich dotyczące samodzielnie.

Możecie zacząć od czegoś prostego, jak na przykład wybór ubrania na cały dzień. To może nie jest decyzja z realnymi konsekwencjami, ale może sprawić, że dziecko będzie czuć, że jego zdanie jest WAŻNE! A to buduje u niego pewność siebie i zachęca do częstszego wyrażania własnego zdania.

Dodatkowo, takie podejmowanie własnych decyzji np. wyboru ubioru, pomoże mu w odkrywaniu  własnych upodobań i stylu. Co również tworzy jego osobowość.

5. Ćwicz POZYTYWNĄ dyscyplinę.

Zawsze byłam zdania, że jasne zasady i stanowcza, sprawiedliwa dyscyplina zapewni dzieciom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiedzą, czego się od nich oczekuje.

Pozytywna dyscyplina polega na rozpoznaniu, kiedy dzieci dokonują dobrych wyborów i popieranie ich oraz poprawianie ich gdy łamią ustalone wcześniej zasady.

Poświęcenie czasu na zauważenie i pochwalenie, kiedy dziecko podejmuje wysiłek, by zrobić to co właściwe, daje mu sygnał, że jego wysiłek nie poszedł na marne. Że mama czy tata, to widzą i popierają go. To jest dla dziecka bardzo ważne! Dzięki temu, dokonywanie właściwych wyborów, będzie bardziej prawdopodobne w przyszłości.

Pamiętaj – wszystko zależy od Twojej komunikacji z dzieckiem! Niezależnie od tego, czy siedzisz razem z dzieckiem i pytasz o jego dzień, czy czytasz mu opowiadanie, komunikacja jest rdzeniem nauki społeczno-emocjonalnej.

„Modne hasła” zmieniają się z biegiem lat, ale dobre rodzicielstwo – NIE! Bądź obecny (!) gdy spędzasz czas ze swoim dzieckiem! Słuchaj tego co ma do powiedzenia i szanuj jego zdanie! 

To naprawdę niewiele z Twojej strony, a ma ogromny wpływ na rozwój Twojego dziecka.

Miłego dnia! ;)

To może Cię zainteresować:

Najnowsze na BLOGU: