Jedna z najważniejszych lekcji, którą musisz przekazać swojemu dziecku!

Wychowanie własnego dziecka „na człowieka”, z którego będziemy dumni w przyszłości, to marzenie, a raczej cel każdego rodzica. Poświęcamy się, dbamy o jego wykształcenie, uczymy jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Zapewniamy nasze dzieci, że zawsze mogą na nas liczyć, że mogą się do nas zwrócić z każdą sprawą. Staramy się przekazać im jak najwięcej lekcji o życiu, aby jak to się mówi, nasze dzieci „wyszły na ludzi”.

Oto jedna z najważniejszych lekcji, jaką możesz przekazać swojemu dziecku, ale uważaj, choć wydaje się łatwa i oczywista – NIE JEST. Przede wszystkim, sam musisz ją dobrze znać i się nią kierować.

Co to za lekcja? Lekcja SZACUNKU.

Tak, właśnie tak. Lekcja szacunku. Niby to takie proste, ale jak patrzę na niektórych ludzi – to jednak dochodzę do wniosku, że jest to dość trudna umiejętność, umiejętność okazywania szacunku drugiej osobie…

Najważniejsze czego możemy nauczyć nasze dziecko o szacunku, to to, że zasługuje na niego KAŻDY. Dosłownie każdy, sprzedawca, nauczyciel, kierowca autobusu, sportowiec, mleczarz czy choćby bezdomny. Każdy. Bo na Świecie żyją różni ludzie. Mają różny kolor skóry, są bardzo niscy i bardzo wysocy, bardzo chudzi i otyli, są dorośli, ludzie starzy i są dzieci, są sprawni i niepełnosprawni, wykonują różne prace, mówią różnymi językami, mieszkają w różnych miejscach… Ale to nie ma znaczenia. Wszyscy zasługujemy na taki sam szacunek.

Musisz nauczyć swoje dziecko, że wszystkich należy traktować z szacunkiem, bez względu na to kim są.

Jednak, sama teoria nie wystarczy… Przede wszystkim Ty musisz postępować, tak jak starasz się nauczyć własne dziecko. Bo, jeżeli będziesz ciągle powtarzać, że szacunek należy się każdemu, a sam  np. wyzwiesz sprzedawcę w sklepie od „tępych”, albo matkę siedzącą w domu z dziećmi od „nierobów”, to Twoje dziecko stwierdzi, że to jest ok, że tak można i będzie podobnie traktować innych, a to nie wiele ma wspólnego z szacunkiem dla drugiej osoby.

Pamiętaj, ono Cię naśladuje, Ty jesteś jego wzorcem. Skoro wymagasz od dziecka okazywania innym szacunku, sam go okazuj. Przecież to nie jest trudne. Wystarczy czasem trochę pomyśleć, zanim się coś zrobi czy powie.

I na koniec, bardzo ważne – naucz swoje dziecko żądać szacunku od innych dla siebie. Bo przecież, ono też zasługuje na szacunek. Tak samo jak inni. I Ty pamiętaj, aby traktować swoje dziecko z należnym szacunkiem! Wielu rodziców często o tym zapomina i nawet tego nie widzi…

Gdyby ludzie bardziej szanowali się nawzajem, Świat byłby o wiele piękniejszy, żyłoby nam się łatwiej, przyjemniej. Dlatego uczmy swoje dzieci szacunku do innych, będzie im łatwiej w życiu.