Jesteś w ciąży? W takim razie, tego lepiej unikaj!

Okres ciąży, to czas wielu zmian, nasze ciało się zmienia, my się zmieniamy, przez kilka miesięcy przygotowujemy się do narodzin naszego dziecka. Zaczynamy zmieniać własne nawyki, o wiele bardziej zwracamy uwagę, na to co jemy i co pijemy. Mimo, że ciąża kojarzy nam się z wieloma przywilejami, to każda przyszła matka, powinna pamiętać, że niektórych ” przyjemności” w ciąży lepiej unikać! Niestety, w okresie ciąży, coś co wcześniej nam nie szkodziło, albo tylko nam się tak wydawało, że nie szkodziło, to teraz, może być szkodliwe, zarówno dla naszego zdrowia jak i naszego, jeszcze nie narodzonego dziecka… Dlatego tych kilku czynności lepiej unikaj!

#1 Alkohol i papierosy.

Nadużywanie alkoholu w ciąży może mieć katastrofalne skutki, alkohol dociera przez łożysko do organizmu dziecka. Jego stężenie we krwi malca jest o wiele większe niż we krwi matki, gdyż wątroba dziecka nie potrafi go przetworzyć. Natomiast kiedy palisz wdychasz tlenek węgla, który utrudnia transport tlenu do organizmu płodu. Nikotyna z kolei powoduje przyspieszenie akcji serca płodu oraz obkurczenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedożywienia. Dlatego, nie myśl w stylu: A jedno piwko/papierosek mi nie zaszkodzą…, bo faktycznie,  Tobie może nie, ale pomyśl jak bardzo zaszkodzą Twojemu dziecku!

#2. Za dużo fast foodów!

W ciąży najlepiej by było, gdybyś w ogóle zrezygnowała z takiego „śmieciowego jedzenia”. Nie ma ono żadnych cennych składników odżywczych, a sam cukier, sól i tłuszcz! Ale jeśli już nie możesz się powstrzymać, bo masz zachciankę, to chociaż staraj się ograniczyć to jedzenie do minimum.

#3. Chodzenie w szpilkach.

Pamiętaj, w ciąży Twój środek ciężkości trochę zmienił położenie za sprawą ciągle rosnącego brzucha i teraz o wiele łatwiej o upadek, zwłaszcza jak masz kilkucentymetrowe szpile. Obcasy mogą również zwiększyć obrzęki stóp i kostek, a także spowodować bóle bioder. Jeżeli masz jakieś oficjalne wyjście i but na obcasie musi być, to chociaż niech nie będzie bardzo wysoki.

#4. Przegrzania.

W ciąży, ważne jest aby nie przegrzewać swojego organizmu. A to oznacza: omijać jacuzzi, bardzo ciepłe kąpiele, solarium i spędzania zbyt dużo czasu w słońcu.

#5. Sytuacji stresowych.

W czasie ciąży hormony szaleją, u jednych mniej u innych bardziej, i to właśnie wtedy kobieta jest dużo bardziej podatna na stres. Każda najmniejsza drobnostka może ją zestresować, a to nie jest dobre dla Twojego dziecka.Staraj się unikać sytuacji stresowych, ludzi którzy Cię drażnią, postaraj się trochę wyluzować ;)

#6. Leczenia się na własną rękę.

Nigdy nie bierz żadnych leków na własną rękę w ciąży!!! Zawsze najpierw zapytaj lekarza, ale takiego prawdziwego lekarza, a nie dr google!!! Nawet kiedy boli Cię głowa, przed zażyciem jakiegokolwiek środka, zawsze konsultuj się z lekarzem, ZAWSZE!!!

#7. Kawy.

Tak, tak, niestety ten napój bogów lepiej odstawić na okres ciąży. Kofeina wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia, oraz odwadnia. Dlatego lepiej darować sobie ją na jakiś czas.

#8. Wzmożonej aktywności fizycznej.

Nie mam tu na myśli, że powinnaś siąść i nic nie robić aż do rozwiązania, ale żeby nie przesadzać. O ile nie ma żadnych przeciw wskazań, ruch i lekkie ćwiczenia są nawet wskazane w ciąży. Ale unikaj sportów ekstremalnych takich jak surfing, jazda na nartach, jazda konna czy wspinaczki. Nie wykonuj kolejnego TURBO z Chodakowską, idź na spacer, zrelaksuj się, popływaj.

#9. Niebezpiecznych oparów i toksycznych środków czyszczących.

W ciąży staraj się zawsze przebywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniach, unikaj miejsc gdzie mogą znajdować się opary z farby, wybielacza, lakieru do włosów czy dymu z papierosów, staraj się również, nie używać silnie toksycznych środków czyszczących jak domestosa czy kreta, one naprawdę są bardzo szkodliwe, a wdychając te opary możesz sobie i dziecku tylko zaszkodzić.

#10. Jedzenia surowego mięsa oraz jaj.

Żadne tatary, kogle mogle czy jajeczka na miękko! Surowe mięso oraz jaj przenoszą salmonellę, a to jest dla Ciebie i dziecka bardzo niebezpieczne.Ta infekcja bakteryjna może spowodować poważne problemy dla Ciebie i Twojego dziecka i może osłabić Wasz układ odpornościowy.

#11. Niemytych warzyw i owoców.

Wiadomo, w ciąży jemy dużo warzyw i owoców, bo zawierają cenne składniki odżywcze, ale zawsze przed zjedzeniem musisz dokładnie je umyć. Owoce są pryskane niewiadomego pochodzenia chemią, a warzywa mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia z gleby, które mogą wywołać  toksoplazmozę, która może powodować wady wrodzone, niską wagę urodzeniową, a nawet ewentualne poronienia.

#12. Czyszczenia kuwety kota.

Jeżeli masz kota i korzysta on z kuwety, to poproś kogoś, żeby zajął się czyszczeniem i zmianą żwirku. Mocz kota zawiera amoniak, a kał ze względu na bakterie w nim może wywołać toksoplazmozę.

CIĄŻA1Jest to lista tylko niektórych rzeczy, które należy unikać, gdy jesteś w ciąży, ale nawet, jeśli już przypadkowo coś Ci się przytrafiło, co może być potencjalnie szkodliwe, wystarczy skontaktować się z lekarzem i on powie, czy masz powód do zmartwień. Dzieci są dobrze chronione w łonie matki, ale powinniśmy nadal ćwiczyć wszelkie środki ostrożności, dla zdrowia naszych jeszcze nie narodzonych dzieci:)

A Wy co byście dopisały do tej listy?

P.S. Dacie wiarę, że to zdjęcie było robione w 30 tygodniu ciąży???