Kilka ważnych kwestii, które musisz wiedzieć drogi rodzicu!

Ostatnio jesteśmy dość częstymi bywalcami naszego ośrodka zdrowia. Zarówno Eryk jak i Lila ciągle coś łapią… Cóż, taka pora roku, początek przedszkola, kontakt z innymi dziećmi…. każdy mnie ostrzegał: „Będzie chorował”, ale, że aż tak? W tym miesiącu to już trzeci raz… W poczekalni zazwyczaj oprócz nas jest kilkoro innych małych pacjentów, więc swoje trzeba odczekać. O ile młodzi zajmą się w kąciku zabaw, to czytam różne ciekawe informacje na tablicy ogłoszeń. I tak natrafiłam na kilka cytatów, które dają do myślenia, cytatów które pokazują kim są dzieci i kim powinniśmy my być jako ich wychowawcy.

Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.

lilannn.pl

Łzy uporu i kaprysu – to łzy niemocy i buntu, rozpaczliwy wysiłek protestu, wołanie o pomoc, skarga o niedbałą opiekę, świadectwo że nierozumnie krępują, zmuszają, objaw złego samopoczucia, a zawsze cierpienie.

lilannn.pl

Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, nie spieszyć.

lilannn.pl

Dziecko ma prawo by było tym czym jest.

lilannn.pl

 

Dziecko wcale nie jest głupsze od dorosłego, ma tylko mniej doświadczenia.

lilannn.pl

Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.

lilannn.pl

Kiedy jesteście zmęczeni i źli, wtedy kiedy dzieci są nieznośne i wyprowadzają Was z równowagi, wtedy kiedy gniewacie się i krzyczycie, wtedy kiedy chcecie karać w uniesieniu – pamiętajcie o zlęknionym,szybko bijącym sercu dziecka.

lilannn.pl

 

Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały Świat!

LILA i Miś

Pozwólmy naszym dzieciom być dziećmi, pozwólmy im na odkrywanie samych siebie, wspierajmy je w ich drodze ku dorosłości, nie narzucajmy im kim mają być! Dziecko od narodzin jest odkrywcą, cały czas się uczy nowych rzeczy, zdobywa doświadczenie, kształtuje swoja osobowość. Pomagajmy im a nie wyręczajmy ich w tym. Największą przeszkodą jaką dziecko spotyka na swojej drodze jest jego rodzic – kiedy narzuca mu jakie ma być, kim ma być… Nie bądźmy przeszkodami, bądźmy przewodnikami, drogowskazami, które wskazują drogę a nie narzucają kierunek.

Autorem cytatów jest Janusz Korczak – prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dzieci.