Kupujemy buty dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Mimo, że Lato wciąż nie daje jeszcze o sobie zapomnieć i mamy przepiękny początek września, to Jesień już daje nam wyraźne sygnały, że zbliża się wielkimi krokami. Dni, a zwłaszcza poranki oraz wieczory są coraz chłodniejsze, a przyroda przybiera barwy jesienne mieniąc się różnorodnymi kolorami. I właśnie dlatego, już teraz warto zadbać o odpowiednie buty na tę porę roku.

O ile, my jako dorośli, nie mamy większego problemu z doborem odpowiednich butów dla siebie, o tyle, znalezienie dobrych butów dla dziecka jest już znacznie trudniejsze! Źle dopasowane, nieprawidłowo wykonane czy powykrzywiane buty, mogą zdeformować rozwijające się stopy i są po prostu niewygodne. Aby zadbać o prawidłowy rozwój swojego maluszka, staraj się wybierać dobre jakościowo buty.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla dziecka?

Przede wszystkim pamiętaj, aby były:

  1. NOWE! – ponieważ, te „po kimś” już są „wyrobione” przez stopy poprzedniego właściciela. Nawet wtedy, kiedy nie widać tego na pierwszy rzut oka. Dodatkowo, jeżeli poprzednie dziecko miało jakąś wadę, krzywo chodziło, to nasze dziecko może przejąć te wadę na własne stópki!
  2. Z wysoką cholewką – dzięki temu, utrzymują stopę dziecka we właściwym położeniu oraz chronią przed chłodem.
  3.  Dobre jakościowo – najlepiej ze skóry lub materiałów tekstylnych wysokiej jakości (oddychających).
  4. Z lekką, elastyczną i antypoślizgową podeszwą -dziecku o wiele łatwej się poruszać, kiedy buty mu nie ciążą i nie ślizgają się. A elastyczna podeszwa pozwala stopie dziecka „pracować”, dzięki czemu rozwijają się jego mięśnie.
  5. Z chłonną wkładką – wkładka powinna dobrze chłonąć wilgoć, np. ze skóry. Często w sklepach obuwniczych jeżeli dany but nie ma takiej wkładki, ekspedienci często proponują taką wkładkę.
  6. Z szerokim i wysokim czubkiem – dzięki temu, dziecko swobodnie może poruszać palcami, a wiadomo, że małe dzieci mają dość szerokie stópki i niedobrze by było gdyby but je uciskał.
  7. Na rzepy lub sznurowane – wtedy najłatwiej jest włożyć buty na nóżki i dopasować je.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru buta, to wcale nie taka prosta sprawa! Sama się o tym przekonałam pół roku temu, kiedy to kupiliśmy za małe buty, a z początku wydawały się dobre… Szybko jednak się okazało, że są nie są! Niestety, kiedy kupujemy buty dla dziecka, musimy uzbroić się w cierpliwość i czas. Czas jest tu niezwykle istotny, bo lepiej przymierzyć kilka razy buty i mieć pewność, że są dobre, niż wyrzucić pieniądze w błoto, bo za tydzień trzeba będzie kupić nowe, bo te cisną i stópka boli…

A więc, kiedy mamy już wybrane modele jakie nas interesują, zanim zaczniemy mierzyć butki, najpierw upewnijmy się czy aby na pewno wiemy, jaki rozmiar ma nasze dziecko! W większości sklepów są specjalne miarki do tego, a jeżeli sami sobie z tym nie radzimy, możemy poprosić sprzedawcę.

Kiedy już znamy rozmiar, mierząc buty, pamiętaj, że przed dużym palcem powinien zostać 6-8 cm zapas. W niektórych butach nawet na wkładkach jest zaznaczone w jakich granicach powinna się znaleźć stópka. Wtedy najlepiej wyjąć tą wkładkę i dopasować do stopy dziecka. Kolejnym ważnym krokiem jest założenie obydwu butów i pozwolenie dziecku, aby przeszło się w nich trochę. Wtedy stópka układa się w bucie i dużo lepiej widać czy dany but pasuje. Dlatego ważny jest tu czas i cierpliwość. Bo nie oszukujmy się, ale nawet przy butach, rozmiar rozmiarowi nie jest równy! Może okazać się, że będziecie przymierzać dużo różnych modeli za nim znajdziecie te właściwe.

Buty najlepiej przymierzyć, ale możemy również, zanim wybierzemy się na łowy, zainspirować się internetem :)

buty dla dziecka

1.Timberland 2.Emel 3.Antylopa 4.Richter 5.Geox 6.Bartek

Zakup odpowiednich butów dla dziecka jest bardzo ważny, gdyż od tego w dużej mierze zależy jego prawidłowy rozwój! A Wy już macie buty dla swoich pociech?:>