Ten PROBLEM dotyczy wielu dzieci. Zamiast czekać aż sam minie, zacznij działać!

Moczenie nocne, wbrew pozorom, to dość powszechny problem wielu rodzin. W Polsce na tę dolegliwość cierpi około 300 tyś dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Nietrzymanie moczu podczas snu jest dla dziecka wstydliwym i bardzo uciążliwym problemem, który utrzymujący się przez dłuższy czasu, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój psychospołeczny dziecka! Dlatego też nigdy nie należy go lekceważyć ani bagatelizować, tylko niezwłocznie zgłosić się do pediatry po pomoc!

Moczenie nocne – kiedy mówimy o problemie?

Kiedy dziecko powyżej 5 roku życia, przynajmniej dwa razy w tygodniu mimowolnie oddaje mocz podczas snu. Rozróżniamy dwa typy moczenia: pierwotne oraz wtórne. O pierwszym mówimy wtedy, kiedy moczenie utrzymuje się od urodzenia, mimo iż w ciągu dnia dziecko bez problemu kontroluje już swoje potrzeby. Natomiast o moczeniu wtórnym, mówimy kiedy, dziecko nagle zaczęło moczyć łóżko.

Jakie są jego przyczyny?

-zbyt mały pęcherz,

-trudności w budzeniu się kiedy pęcherz daje sygnał, że jest już pełny (dziecko zbyt mocno śpi),

-zaparcia,

-czynniki genetyczne,

-wady układu moczowego,

-zbyt niski poziom hormonu antydiuretyczneg (wazopresyny), który jest odpowiedzialny za zgęszczenie moczu podczas snu.

Jak pomóc dziecku?

Po pierwsze – nie LEKCEWAŻ tego! Nieleczona dolegliwość może wywołać zaburzenia w rozwoju psychospołecznym Twojego dziecka. Moczenie nocne jest źródłem stresu i zażenowania. Dziecko traci poczucie własnej wartości, unika kontaktu z rówieśnikami, zaczyna się izolować, miewa zmienne nastroje, żyje w ciągłym stresie, że ktoś z otoczenia odkryje jego „mały sekret”, zaczyna mieć problemy z koncentracją, a także wiele innych. Musisz pamiętać, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją a nie przyczyną moczenia nocnego.

Po drugie – WSPIERAJ swoje dziecko! Pamiętaj, że to nie jego wina. Nie krytykuj, nie wyśmiewaj, nie złość się – bo to tylko może pogorszyć PROBLEM. Okaż mu zrozumienie i wsparcie, dla niego to teraz bardzo ważne.

Po trzecie – zasięgnij PORADY specjalisty. Nie zwlekaj, im szybciej uda się zdiagnozować przyczynę, tym szybciej będziecie mogli podjąć odpowiednie leczenie.

Jak się przygotować do wizyty lekarskiej?

Musisz wiedzieć, że zanim lekarz postawi jakąkolwiek diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie, potrzebuje do tego prowadzonego wcześniej dzienniczka mikcji oraz kartę obserwacji dziecka. Dla ułatwienia, gotowy szablon dzienniczka mikcji, lub też jako aplikację mobilną  w formie interaktywnej gry, możesz teraz znaleźć na stronie www.suchyporanek.pl i razem z dzieckiem, wspólnie prowadzić obserwację, aby jak najszybciej pozbyć się problemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę SuchyPoranek.pl i zadaj pytanie ekspertowi:

Od 23 maja do 6 czerwca na stronie SuchyPoranek.pl będzie możliwość zadania pytania ekspertowi poprzez Poradnię Online, na które odpowie nie później niż w ciągu 48h. Natomiast w dniach 25.05., 29.05, 31.05, 02.06 oraz 6.06; w godzinach 12:00 – 14:00 i 19:00 – 21:00  – Ekspert będzie dostępny LIVE

Moczenie nocne to nie tylko problem dziecka, ale całej rodziny! Dlatego nie zwlekaj i zacznij działać już dziś!