PRACA W DOMU -idealna opcja czy jednak nie dla każdego?

Praca w domu, dla wielu osób wydaje się być wręcz idealną opcją. Ich biurem jest ich dom, więc nigdzie nie muszą dojeżdżać, nie muszą nosić oficjalnego stroju, nie mają szefa nad sobą, który ciągle monitoruje efekty ich pracy, itd....

Z pozoru jest to bardzo wygodna forma pracy, ale czy aby na pewno?

Wielu osobom wydaje się, że osoby pracujące w domu, mają pełen luz i swobodę. Mają więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Mogą załatwiać swoje sprawy w dowolnym momencie, nie czują presji jaka często towarzyszy osobom pracującym na etacie i w ogóle, to super mają, bo przecież „siedzą” w domu, a kasa wpływa im na konto…

Niestety, tak nie jest! Praca w domu, to nie wieczny urlop, to praca! Jeżeli chcesz mieć realne korzyści ze swojej pracy, to musisz po prostu PRACOWAĆ! 

Dokładnie tak samo jak na etacie, tyle że w domu. I to wcale nie prostsze. Niestety, kiedy jesteś w domu, ciągle coś próbuje cię odciągnąć od twojej pracy. Zawsze jest coś do zrobienia. Coś, czego i tak byś nie robił, gdybyś wyszedł z domu do biura, nooo ale skoro już jesteś w domu, to przecież możesz… 

I tak, zamiast skupić się na pracy, zaczynasz robić INNE rzeczy…

A jak już je zrobisz, okazuje się że już jest późno, albo jesteś zmęczony i zaczynasz przeglądać internet, albo oglądać Netflixa, dzień mija, a ty nic tak naprawdę nie zrobiłeś…

Praca w domu, aby była efektywna, wymaga od nas bardzo dużo samodyscypliny. To my sami musimy się pilnować, aby wykonać naszą pracę. Nikt nad nami nie stoi i nie mówi nam co mamy robić. To my jesteśmy własnymi kierownikami i to my sami musimy się sprawdzać – co wcale nie jest proste! 

Zwłaszcza na początku, ponieważ ciężko jest się przestawić na tryb pracy – w domu – skoro do tej pory w domu się odpoczywało czy wykonywało prace domowe, a nie zarobkowe.

Na szczęście wszystkiego można się nauczyć, również  pracy w domu – takiej faktycznej pracy, która przynosi nam korzyści majątkowe. W końcu, coraz więcej osób tak pracuje (i całkiem nieźle im się powodzi), i jestem absolutnie pewna, że im też na początku łatwo nie było. 

Ale powiedzmy sobie szczerze, ten typ pracy nie jest odpowiedni dla każdego! Niektórzy o wiele bardziej spełniają się pracując na etacie. Kiedy to mają odgórnie przydzielone obowiązki, zlecenia, mają nad sobą kogoś, kto sprawdza postępy ich pracy i nic ich nie odciąga od ich zadań. Mogą się w pełni skupić na tym co robią. A kiedy czas ich pracy mija, po prostu wychodzą i wracają do domu odpocząć. 

Jak więc widzisz, praca w domu wcale do prostych nie należy i nie każdemu pasuje, ale jeżeli myślisz poważnie o takiej formie pracy, to już od samego początku musisz nauczyć się ustalać sobie tak harmonogram dnia, żeby nic cię nie odciągało od twojej pracy. Żadnego przeglądania internetu (chyba że jest to związane z twoją pracą), oglądanie TV, czy jakichkolwiek rozmów telefonicznych ze znajomymi. W normalnej pracy tego się nie robi, więc w domu, kiedy pracujesz, również nie!

To również się tyczy sprzątania, gotowania czy innych obowiązków domowych. Jeżeli ustalasz sobie, że pracujesz od tej do tej, to w tym czasie nie robisz nic innego! Tak jakby Cie w ogóle w domu nie było.

Praca w domu może cię wiele nauczyć, choćby planowania (jeżeli do tej pory było ci to obce) i samodyscypliny, a także delegowania obowiązków domowych (bo to, że siedzisz w domu, to wcale nie oznacza, że wszystko załatwisz – prawda?).  A jakby na to nie patrzeć są to bardzo cenne i pożądane umiejętności w dzisiejszych czasach.

Tylko, czy potrafisz PRACOWAĆ W DOMU?

Miłego dnia! ;)

Najnowsze na BLOGU:

COPYRIGHT © 2019 · Lilannn ·