Tutaj jesteś

Ile procent wynosi zachowek po rodzicach?

29 kwietnia, 2024 Dziecko Ile procent wynosi zachowek po rodzicach?

Każdy z nas wie, że życie to nie tylko radości, ale także trudności. Jedną z nich może być konieczność rozliczenia się po śmierci bliskiej osoby, czyli podział spadku. W przypadku, gdy nie ma testamentu, a rodzice zmarłego zostali, pojawia się kwestia zachowku. Jakie są jednak dokładne zasady tego rozwiązania?

Jakie są prawne zasady dotyczące zachowku po rodzicach?

Zachowek to określona część majątku spadkowego, która przysługuje spadkobiercom ustawowym w przypadku, gdy zostali oni pominięci w testamencie zmarłego. W przypadku zachowku po rodzicach wynosi on zawsze połowę wartości spadku. Jest to zasada jasno określona przepisami prawa i niezależna od liczby spadkobierców.

Zachowek to prawo cywilne, które umożliwia pewnym bliskim zmarłego, takim jak dzieci, małżonek, a czasem rodzice, uzyskanie określonej części wartości spadku, jeżeli nie zostali oni uwzględnieni w testamencie lub otrzymali mniej, niż wynosiłaby ich obligatoryjna część spadku.

W Polsce wysokość zachowku zależy od stopnia pokrewieństwa uprawnionego do zachowku oraz od tego, czy zmarły pozostawił testament. Zachowek wynosi:

  • 1/2 wartości udziału spadkowego, na który uprawniona byłaby osoba w przypadku dziedziczenia ustawowego, dla osób najbliżej spokrewnionych, tj. dzieci zmarłego (w tym adoptowane), małżonek i rodzice.
  • 2/3 wartości udziału spadkowego, na który uprawniona byłaby osoba w przypadku dziedziczenia ustawowego, jeśli osoba uprawniona do zachowku jest małoletnia lub całkowicie niezdolna do pracy.

Zachowek oblicza się na podstawie wartości netto spadku w chwili otwarcia spadku (czyli w momencie śmierci spadkodawcy), uwzględniając także długi i inne obciążenia spadkowe.

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach?

W przypadku śmierci rodziców, a jednocześnie braku testamentu, dziedziczą spadkobiercy ustawowi. Są to zazwyczaj dzieci zmarłego oraz jego małżonek. Jeśli jednak zmarły zostawił potomstwo, które nie zostało uwzględnione w testamencie, przysługuje im zachowek po rodzicach.

Jakie są warunki odrzucenia zachowku?

Jednym z warunków odrzucenia zachowku jest posiadanie przez daną osobę majątku nabytego z darowizn od zmarłego rodzica. W takiej sytuacji spadkobierca może zdecydować się na odrzucenie zachowku.

Wykluczenie spadkobierców z zachowku

Należy pamiętać, że istnieją określone sytuacje, w których spadkobiercy mogą zostać wykluczeni z prawa do zachowku. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy spadkobierca nie żył w zgodzie ze zmarłym rodzicem. W takim przypadku, mimo przysługującego prawa, może zostać on pozbawiony prawa do zachowku.

Warto pamiętać, że zasady dotyczące zachowku po rodzicach są jasno określone w polskim prawie spadkowym. Dzięki nim możliwe jest sprawiedliwe rozliczenie majątkowe po śmierci bliskiej osoby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach spadkowych.

Dlaczego Bing nie ma rodziców?

Redakcja lilannn.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?