Sen wpływa na całokształt funkcjonowania organizmu. Jego przewlekłe niedobory mogą prowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia, a także uniemożliwić efektywne i komfortowe funkcjonowanie w sferze zawodowej. Jakie konsekwencje mogą wiązać się z zaniedbywaniem i higieny snu i jak im zapobiegać?
Sen, a zdrowie – konsekwencje przemęczenia
Osoby zaniedbujące sen są bardziej narażone na choroby serca. Zaniedbanie higieny snu zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału serca, a także udaru mózgu. Są to najpoważniejsze konsekwencje związane z niedoborami nocnego wypoczynku. Warto jednak pamiętać również o tych pomniejszych problemach, które z biegiem czasu mogą również prowadzić do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych. Przede wszystkim, niedobory snu zaburzają wydzielanie leptyny i greliny. Są to hormony odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości. Jest to czynnik zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania na otyłość – a ta z kolei stanowi obecnie bardzo poważny problem cywilizacyjny. Przewlekłe niewyspanie jest też ściśle skorelowane z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego, a także z obniżeniem odporności. Osoby, które się nie wysypiają, są bardziej narażone na infekcje. Powodem tego problemu jest zaburzony poziom cytokin odpowiedzialnych za reakcję obronną organizmu.
Jak niewyspanie wpływa na funkcjonowanie w pracy?
Jednak zbyt mała ilość snu wiąże się nie tylko z czysto fizycznymi aspektami funkcjonowania organizmu. Zmęczenie odbija się negatywnie także na zdrowiu psychicznym oraz zdolnościach poznawczych. Osoby zaniedbujące sen często zmagają się z problemami w środowisku pracy. Ich produktywność i wydajność staje się zdecydowanie zbyt niska, co często wywołuje stres i lęk. Częściej pojawiają się też błędy, a ryzyko wypadków przy pracy staje się zdecydowanie niższe. Trudności mogą pojawić się też w sferze relacji z współpracownikami. Niedobór snu zwiększa impulsywność i drażliwość, a także utrudnia konstruktywne regulowanie emocji.
Jak zapobiegać zaniedbaniom w sferze snu?
Na szczęście problemom ze snem można zapobiegać! Wystarczy wprowadzenie do codziennej rutyny kilku zdrowych nawyków związanych z podstawowymi zasadami higieny snu.
- Dobrze wyposażona sypialnia – wygodny materac to podstawa zdrowego snu! Powinien stabilnie podpierać kręgosłup i umożliwiać mięśniom rozluźnienie. Zużyte lub źle dobrane podłoże do spania to częsta przyczyna zaburzeń snu.
- Stałe godziny snu – aby uregulować rytm okołodobowy, należy kłaść się do łóżka i wstawać codziennie o tej samej godzinie.
- Ograniczenie urządzeń elektronicznych – przynajmniej na godzinę przed snem nie powinno się korzystać z urządzeń emitujących światło niebieskie, które zaburza proces wydzielania melatoniny.
- Rolety – dobrze wyposażona sypialnia powinna mieć rolety, które przez całą noc zaciemniają pomieszczenie.
Dzięki wprowadzeniu tych kilku modyfikacji do swojego stylu życia, można znacznie poprawić swój stan zdrowia oraz komfort funkcjonowania w środowisku zawodowym.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl